Skip links
Sipariş Bilgilerini İçeren CSV Uzantılı Dosyanın ERP Uygulamasına Entegrasyonu

Entegrasyon Sipariş Yönetimi

EQLEM entegre sipariş yönetim sistemi sayesinde, siparişinizi kaynağından alarak sevk aşaması ve müşteri teslimatına kadar takip edebilmenizi sağlıyoruz. Yine aynı sistem sayesinde sipariş onay, durum takibi ve detaylı kullanıcı yetkilendirmesi sayesinde her bir kullanıcı yetkilendirildiği onay ya da durum değişimleri yapabilmekte.

Entegre Sipariş Yönetimi

Sipariş kaynağı

 

EQLEM entegre sipariş yönetim sistemine siparişleriniz;

 
  • Saha ekipleriniz tarafından EQLEM mobil uygulama kullanarak

  • Opencart ya da kendi özel e-ticaret sistemini varsa bu sisteme entegre olarak

  • Hazır e-ticaret sistemleri kullanıyorsanız yine bu hazır e-ticaret sistemine EQLEM direk entegrasyonu sayesinde

  • Trendyol, n11, hepsiburada gibi pazaryerlerinde mağazanı varsa pazaryeri entegrasyonumuz sayesinde

  • Distribütörlüğünü yaptığınız markaların B2B sistemleri ya da kendi B2B sisteminizdeki siparişlerinize entegre olarak

  • Müşterilerinizden gelen dosya formatı bağımsız sipariş dosyalarınızı okuyarak

  • Web uygulamamız üzerinden direk sipariş girerek

  • İş ortaklarınız (distribütör, bayi gibi) sisteme mobil uygulama ya da web uygulamasını kullarak

girilebilir ya da entegrasyonu yapılabilir. Farklı kaynaklardan sipariş entegrasyonlarımız sayesinde her bir kaynak için başka bir uygulama kullanmak yerine, günümüz modern teknolojileri ile geliştirilmiş EQLEM platformumuz sipariş yönetim ihtiyaçlarınızı tam olarak karşılayabilmektedir.

 

Sipariş onaylama

 

Sistemde girilen ya da entegrasyon sayesinde gelen siparişleriniz dilerseniz onaylama sürecinden geçirebilirsiniz. Yetkilendirilmiş kullanıcılar kendilerine ya da yetkilendirildikleri şubelerinize ait siparişlerinizi onaylayabilir ve sevk aşamasına geçmesini sağlayabilirsiniz. Üstelik siparişlere ait yapılan tüm onaylama süreçlerini geçmiş hareketlerini de izleme imkanını EQLEM sipariş yönetim sistemi sizlere sunmaktadır.

 

Sipariş durum yönetimi

 

Sistemde ki siparişleriniz anlık olarak hangi durumda olduklarını takip etme imkanı EQLEM sipariş yönetim sistemi sizlere sunmaktadır.

 

Sipariş sisteme düştükten sonra otomatik olarak belirleyeceğiniz sipariş durumu yeni siparişlerinize atanır. Sonrasında siparişlerinize ait gerçekleşen durum değişimlerini (faturalandırma, sevke hazır, ürün beklemede, ürün bulunamadı, sipariş iptal gibi) kullanıcılarınızı yetkilendirerek yönetimini ve izlenebilirliğini sağlayabilirsiniz. İsterseniz her bir durum değişimi sonrasında sipariş kaynağındaki ilgili müşterinizi ya da personelinizi sipariş durum değişiminden haberdar edebilirsiniz.

 

İrsaliye, E-İrsaliye dönüşümü

 

Siparişiniz artık sevke hazır hale geldiğinde irsaliye dönüşümünü yapabilir eğer e-irsaliye mükellefi iseniz uygun kontör maliyeti ile e-irsaliyenizin gönderimini yapabilirsiniz.

 

Fatura, E-fatura, e-arşiv dönüşümü

 

Siparişiniz artık sevke hazır hale geldiğinde fatura dönüşümünü yapabilir eğer e-fatura mükellefi iseniz uygun kontör maliyeti ile e-fatura, e-arşiv gönderimini yapabilirsiniz.

Leave a comment

18 − eleven =

Sohbet Başlat
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Scan the code
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Keşfet
Kaydır